Folklorní soubor Šumava vznikl v r. 1956 v Klatovech. Založila jej Jarmila Horejcová a na její práci navázali Dagmar Altmanová, Dagmar Hostýnková, Hana Haladová, Zdeněk Valenta st., Irena Valentová, Iveta Lízancová. 

V současné době je vedoucí souboru Denisa Valentová spolu se Šárkou Štěrbovou Krejčovou.

Soubor od svého založení sbírá, uchovává a šíří lidové umění oblasti Klatovska a Pošumaví. Svůj repertoár měli tanečníci možnost předvést na mnoha folklorních festivalech doma i v zahraničí.

Svou dlouholetou práci soubor Šumava prezentuje divákům z regionu, ale i celé republiky a zahraničí. Během svého působení vystupoval soubor na mezinárodních folklorních festivalech v Gruzii, Egyptě, Francii, Holandsku, Itálii, Portugalsku, Rusku, Řecku, Španělsku, Maďarsku, Německu a Slovensku. 

Pro všechny tanečníky je folklor velkým koníčkem, kterému se věnují od útlého dětství. Neméně podstatnou částí souboru Šumava je hudební složka, která se rozrostla o mnoho mladých a šikovných hudebníků. Vedoucím hudby je v současnosti Jan Hrdina.

Díky Folklornímu souboru Šumava v Klatovech vznikla ještě jedna tradice, a to Mezinárodní folklorní festival.

CHCETE SE PODÍVAT NA NAŠE TANCE?

SLEDUJTE NÁS NA YOUTUBE.

60. výročí založení souboru 

v roce 2016

V roce 2016 Folklorní soubor Šumava oslavil úctyhodných 60 let působení. Slavili jsme dlouho a rok 2016 symbolicky označili jako Rok folkloru. Nafotili jsme vůbec poprvé kalendář a jeho vydání pořádně oslavili. Následovalo vystoupení současných a bývalých členů na plese města Klatovy. Zatančili jsme Českou besedu, Skočnou a postarali se o půlnoční překvapení. Na fotografie z večera se můžete podívat zde.

Vyvrcholením oslav byl pořad Ke Klatovům vede cesta v pátek 11. listopadu 2016, který se konal v KD Družba v Klatovech. Forografie z večera jsou k vidění na našem Facebooku.